UC SAN DIEGO ATHLETICS ALL-TIME ACADEMIC AWARDS

Updated 7/11/17

CoSIDA Academic All-America
CoSIDA Academic All-America of the Year
CoSIDA Academic All-District
NCAA Elite 90
NCAA Postgraduate Scholarship
CCAA Scholar-Athlete of the Year
Chancellor's Scholar-Athlete
Team GPA Award

COSIDA ACADEMIC ALL-AMERICA (78)
Baseball (2)  
2012 Elias Tuma (2nd Team)
2011 Elias Tuma (1st)
   
Men's Basketball (2)  
2017 Adam Klie (1st)
2016 Adam Klie (1st)
   
Women's Basketball (2)  
2016 Farrah Shokoor (3rd)
2007 Leora Juster (3rd)
   
Men's Cross Country/Track & Field (8)  
2016 Dan Golubovic (2nd)
2015 Clint Rosser (1st)
2014 Clint Rosser (1st)
  Kellen Levy (2nd)
2013 Clint Rosser (1st)
  Kellen Levy (3rd)
2001 James Nielsen (1st)
2000 James Nielsen (3rd)
   
Women's Cross Country/Track & Field (3)  
2003 Audrey Sung (1st)
2002 Audrey Sung (2nd)
2001 Audrey Sung (3rd)
   
Men's Fencing (1)  
2016 Drew Dickinson (3rd)
   
Women's Rowing (1)  
2013 Alyssa Dixon-Word (3rd)
   
Men's Soccer (11)  
2016 Sam Palano (2nd)
2015 Kuba Waligorski (3rd)
2013 Andisheh Bagheri (1st)
  Alec Arsht (2nd)
2005 Matt Davey (1st)
2004 Matt Davey (1st)
2002 Kris Chiles (1st)
1997 Joel Kosakoff (1st)
1996 Joel Kosakoff (1st)
  Erik Waldman (3rd)
1995 Joel Kosakoff (3rd)
   
Women's Soccer (10)  
2016 Kiera Bocchino (2nd)
2014 Cassie Callahan (1st)
2013 Cassie Callahan (3rd)
2012 Cassie Callahan (3rd)
  Hayley Johnson (3rd)
  Ellen Wilson (3rd)
2000 Janine Harispe (2nd)
1998 Lauren Johnson (2nd)
1997 Ele Johnson (1st)
1996 Ele Johnson (3rd)
   
Softball (1)  
1997 Kristin Schueler (1st)
   
Men's Swimming & Diving (9)  
2017 Michael Cohn (1st)
2016 Michael Cohn (1st)
2014 Luke Calkins (1st)
2013 Luke Calkins (1st)
2012 Luke Calkins (3rd)
2001 Mark Latronica (1st)
1996 Adam Burgasser (1st)
1995 Adam Burgasser (2nd)
1994 Adam Burgasser (3rd)
   
Women's Swimming & Diving (11)  
2017 Jaimie Bryan (1st)
2016 Jaimie Bryan (3rd)
  Dari Watkins (3rd)
2015 Liz Bird (3rd)
2012 Emily Adamczyk (2nd)
2004 Denise Bogard (2nd)
2002 Lindsey Meeks (3rd)
1994 Jill Jackson (2nd)
  Allison Dunn (3rd)
1993 Jill Jackson (3rd)
1988 Tracy Mulvany (1st)
   
Men's Tennis (3)  
2017 Justin Zhang (2nd)
2016 Justin Zhang (3rd)
1998 Steve Shabel (3rd)
   
Women's Volleyball (6)  
2014 Caitlin Brenton (2nd)
1991 Julie Fabian (3rd)
  Elizabeth Tan (3rd)
1988 Laurie Bertanyi (1st)
  Ellen Chi (1st)
1987 Ellen Chi (3rd)
   
Men's Water Polo (5)  
2013 Brian Donohoe (1st)
2012 Brian Donohoe (1st)
2006 Chris Finegold (3rd)
2000 Gordon Beh (2nd)
1998 Gordon Beh (3rd)
   
Women's Water Polo (3)  
2017 Lauren Boyer (3rd)
2016 Courtney Miller (2nd)
2015 Courtney Miller (3rd)

Top

COSIDA ACADEMIC ALL-AMERICA OF THE YEAR (2)
Men's Basketball (1)  
2017 Adam Klie
   
Men's Swimming & Diving (1)  
2001 Mark Latronica

Top

COSIDA ACADEMIC ALL-DISTRICT (153)
Baseball (11)
 
2017 Preston Mott
2016 Justin Flatt
2014 Nick La Face
2013 Nick La Face
2012 Elias Tuma
2011 Elias Tuma
  Blake Tagmyer
2010 Kirby St. John
2008 Garrett Imeson
2007 Garrett Imeson
2003 Rafael Bergstrom
   
Men's Basketball (3)
 
2017 Adam Klie
2016 Adam Klie
2015 Adam Klie
   
Women's Basketball (7)
 
2016 Farrah Shokoor
2013 Daisy Feder
  Emily Osga
2007 Hillary Hansen
  Leora Juster
2006 Hillary Hansen
  Leora Juster
   
Men's Cross Country/Track & Field (9)
 
2016 Dan Golubovic
2015 Clint Rosser
2014 Kellen Levy
  Clint Rosser
2013 Kellen Levy
  Clint Rosser
2003 Neil Kalra
2001 James Nielsen
2000 James Nielsen
   
Women's Cross Country/Track & Field (6)
 
2015 Paige Hughes
2014 Lorato Anderson
  Eva Isaacs
2003 Audrey Sung
2002 Audrey Sung
2001 Audrey Sung
   
Men's Fencing (4)
 
2016 Drew Dickinson
2015 Drew Dickinson
2014 Drew Dickinson
2005 Bret Martin
   
Women's Fencing (1)
 
2006 Chelsea Ambort
   
Men's Golf (1)
 
2015 Clayton Yamaguchi
   
Women's Rowing (3)
 
2013 Alyssa Dixon-Word
2007 Megan Hatlen
2003 Sara Patton
   
Men's Soccer (20)
 
2016 Malek Bashti
  Sam Palano
2015 Kuba Waligorski
2014 Cameron McElfresh
  Sam Palano
  Nick Roberts
2013 Alec Arsht
  Andisheh Bagheri
2012 Andisheh Bagheri
2011 Alec Arsht
2009 David Bakal
2006 Dustin Tannenhaus
2005 Matt Davey
2004 Matt Davey
2002 Kris Chiles
2000 Kris Chiles
1997 Joel Kosakoff
1996 Joel Kosakoff
  Erik Waldman
1995 Joel Kosakoff
   
Women's Soccer (14)
 
2016 Kiera Bocchino
2014 Cassie Callahan
2013 Cassie Callahan
2012 Cassie Callahan
  Hayley Johnson
2011 Sarah McTigue
  Sara Spaventa
  Anne Wethe
2009 Sara Spaventa
2007 Jessica McGovern
2000 Janine Harispe
1998 Lauren Johnson
1997 Ele Johnson
1996 Ele Johnson
   
Softball (9)  
2017 Kendall Baker
2014 Callie Grant
  Emily McQuaid
  Mya Romero
  Katie Saunders
2013 Taylor Sepulveda
2012 Camille Gaito
2010 Nicole Saari
1997 Kristin Schueler
   
Men's Swimming & Diving (10)
 
2017 Michael Cohn
2016 Michael Cohn
2014 Luke Calkins
2013 Luke Calkins
2012 Luke Calkins
2006 Daniel Gordh
2001 Mark Latronica
1996 Adam Burgasser
1995 Adam Burgasser
1994 Adam Burgasser
   
Women's Swimming & Diving (17)
 
2017 Jaimie Bryan
  Jayna Wittenbrink
2016 Jaimie Bryan
  Dari Watkins
  Jayna Wittenbrink
2015 Liz Bird
2014 Sandy Hon
2012 Emily Adamczyk
2009 Jessica Ferguson
2007 Emily Harlan
2004 Denise Bogard
  Carolyn Kwok
2002 Lindsey Meeks
1994 Allison Dunn
  Jill Jackson
1993 Jill Jackson
1988 Tracy Mulvany
   
Men's Tennis (7)
 
2017 Eric Tseng
  Justin Zhang
2016 Justin Zhang
2015 Rajeev Herekar
2014 Max Jiganti
2011 Erik Elliott
1998 Steve Shabel
   
Women's Volleyball (13)
 
2014 Caitlin Brenton
2009 Katie Condon
2006 Nicole Courtney
  Brianna Koche
2005 Nicole Courtney
2004 Bonnie Wilson
2002 Stacy Dunsmore
  Jennie Wilson
1991 Julie Faban
  Elizabeth Tan
1988 Laurie Bertanyi
  Ellen Chi
1987 Ellen Chi
   
Men's Water Polo (11)
 
2015 Chase Cockerill
2014 Chase Cockerill
2013 Brian Donohoe
2012 Brian Donohoe
2011 Brian Donohoe
2009 Steven Donohoe
2007 Joe Woodring
2006 Chris Finegold
2005 Chris Finegold
2000 Gordon Beh
1998 Gordon Beh
   
Women's Water Polo (7)
 
2017 Lauren Boyer
2016 Courtney Miller
2015 Courtney Miller
  Andie Nishimi
2014 Andie Nishimi
2006 Flynn LaRochelle
2003 Samara Silverman

Top

NCAA ELITE 90 (6)
Baseball (1)  
2010 Elias Tuma
   
Men's Swimming & Diving (3)  
2017 Michael Cohn
2016 Michael Cohn
2014 Luke Calkins
   
Men's Track & Field (1)  
2013 Clint Rosser
   
Men's Water Polo (1)  
2012 Brian Donohoe

Top

NCAA POSTGRADUATE SCHOLARSHIP (36)
Men's Basketball (2)  
2017 Adam Klie
1997 Matt Aune
   
Men's Cross Country/Track & Field (2)  
2001 James Nielsen
1993 Jeff Taylor
   
Women's Cross Country/Track & Field (4)  
2011 Kelly Fogarty
2003 Audrey Sung
1996 Lisa Shepard
1994 Karen Hinkle
   
Men's Fencing (1)  
2016 Drew Dickinson
   
Men's Soccer (7)  
2016 Sam Palano
  Kuba Waligorski
2013 Andisheh Bagheri
2005 Matt Davey
2002 Kris Chiles
1995 Erik Waldman
1988 Scott Hyver
   
Women's Soccer (4)  
2014 Cassie Callahan
2003 Megan Mendoza
1997 Lauren Johnson
1996 Ele Johnson
   
Men's Swimming & Diving (5)  
2017 Michael Cohn
2014 Luke Calkins
2002 Christian Deck
2000 Mark Latronica
1996 Adam Burgasser
   
Women's Swimming & Diving (4)  
2011 Jessica Ferguson
2004 Denise Bogard
2002 Lindsey Meeks
1986 Alison Gilmore
   
Men's Tennis (2)  
2011 Vincent Nguyen
1999 Steve Shabel
   
Women's Volleyball (2)  
1993 Kristi Askeland
1988 Laurie Bertanyi
   
Men's Water Polo (2)  
2015 Chase Cockerill
2009 Steven Donohoe
   
Women's Water Polo (1)  
2016 Courtney Miller

Top

CCAA SCHOLAR-ATHLETE OF THE YEAR (12)
Baseball (1)  
2012 Elias Tuma
   
Men's Basketball (1)  
2017 Adam Klie
   
Women's Basketball (1)  
2007 Hilary Hansen
   
Men's Cross Country/Track & Field (2)  
2004 Neil Kalra
2001 James Nielsen
   
Women's Cross Country/Track & Field (3)  
2010 Kelly Fogarty
2003 Audrey Sung
2000 Lilian Liu
   
Men's Soccer (4)  
2013 Andisheh Bagheri
2010 David Bakal
2005 Matt Davey
2002 Kris Chiles

Top

CHANCELLOR'S SCHOLAR-ATHLETE (126)
Baseball (2)  
2012 Elias Tuma
2008 James Ferguson
   
Men's Basketball (1)  
2017 Adam Klie
   
Women's Basketball (9)  
2016 Farrah Shokoor
  Jamie Katuna
2014 Rachel Marty
2013 Erin Grady
  Emily Osga
2007 Hilary Hansen
2005 Katie McGann
1999 Jenessa Bayda
1997 Sarah Schneider
   
Men's Cross/CountryTrack & Field (15)  
2017 Sam Ozenbaugh
2016 Terrance Luevano
2015 Clint Rosser
2013 Ben Rich
2012 John Svet
2009 Todd Bettisworth
2008 Todd Bettisworth
  Greg Geldman
2007 Dan Noel
2004 Neil Kalra
2001 Matt DeFord
  James Nielsen
  Mike Wangler
1998 Matt Amero
  Neal Harder
   
Women's Cross Country/Track & Field (18)  
2014 Amanda Horowitz
  Michelle Le Roux
2012 Kathryn Turner
2011 Brianna Alban
  Allison Rudd
2010 Anna Lee McGregor
  Madeline Weissman
2008 Kristen Buono
  Jessica DiMascio
  Emily Hildreth
  Christina Sloyer
2007 Madeleine Flint
2006 Michelle DiMeo
2003 Audrey Sung
2002 Mary Clare Peate
2001 Amie Wu
1999 Amy Olin
1998 Amanda Wallace
   
Men's Fencing (5)  
2017 Gerard Heng
2016 Drew Dickinson
2004 Halvor Melom
2002 Justin Hunt
2001 Seth Goldman
   
Women's Fencing (6)  
2016 Karinne Caisse
2010 Anne Schnecker
2007 Heather Biendenfeld
2006 Elisa Goodman-Tuchmayer
2002 Jessica Fripp
1999 Suneel Sundar
   
Men's Rowing (4)  
2009 Karam Badran
2003 Patrick Gruwell
1997 Samuel Nicols
  Karim Rafaat
   
Women's Rowing (9)  
2014 Helen Liang
2012 Ellen Umeda
2011 Jennifer Burke
2008 Kim Shaffer
2007 Megan Hatlen
2006 Cara Kuebert
2004 Elizabeth Jones
2003 Emily Gray
  Sara Patton
   
Men's Soccer (7)  
2016 Sam Palano
2010 David Bakal
  Kasra Sarabakhsh
2005 Matt Davey
2002 Kris Chiles
1999 Michael Sanders
1996 Joel Kosakoff
   
Women's Soccer (5)  
2014 Cassie Callahan
2012 Laura Gordon
2008 Jessica McGovern
2003 Megan Mendoza
2001 Elizabeth Hughes
   
Softball (4)  
2010 Nicole Saari
2006 Niki Anderson
1999 Sara Snyder
1997 Kristin Schueler
   
Men's Swimming & Diving (5)  
2017 Michael Cohn
2014 Luke Calkins
2013 Mark Guyler
  Adam Yen
2001 Mark Latronica
   
Women's Swimming & Diving (8)  
2015 Liz Bird
2012 Kelsey Quigley
2011 Emilie Schnarr
2008 Lauren Forbes
2005 Katie Miller
2004 Carolyn Kwok
1998 Lalena Hilaiel
  Melissa Kealey
   
Men's Tennis (5)  
2012 Austin West
2003 Doug Hoffman
2002 Dan Albrecht
2001 Jamie Walker
1999 Steve Shabel
   
Women's Tennis (1)  
1997 Susan Huberman
   
Men's Volleyball (3)  
2001 Todd Tarplee
1999 Kurt Seckington
  William Sinclair
   
Women's Volleyball (8)  
2014 Caitlin Brenton
2013 Lizzy Andrews
2004 Stacy Dunsmore
  Teresa Ohta
  Bonnie Wilson
2001 Laura Santerre
1999 Allison Bender
1997 Sherine Ebadi
   
Men's Water Polo (8)  
2015 Chase Cockerill
2012 Brian Donohoe
2009 Ian Bausback
  Steven Donohoe
2006 Joe Woodring
2005 Flynn LaRochelle
2004 Bryan Corbett
1999 Gordon Beh
   
Women's Water Polo (3)  
2016 Courtney Miller
2015 Andie Nishimi
2004 Rachael Kleidon

Top

TEAM GPA AWARD
2016-17 Softball
2015-16 Men's Golf
2014-15 Men's Golf
2013-14 Men's Tennis
2012-13 Women's Basketball
2011-12 Women's Soccer
2010-11 Women's Volleyball
2009-10 Women's Soccer
2008-09 Men's Tennis
2007-08 Women's Cross Country
2006-07 Softball
2005-06 Women's Cross Country
2004-05 Men's Cross Country
2003-04 Women's Volleyball
2002-03 Men's Tennis
2001-02 Women's Fencing
2000-01 Women's Cross Country
1999-00 Women's Cross Country
1998-99 Women's Basketball
1997-98 Men's & Women's Fencing
1996-97 Women's Soccer
1995-96 Men's Golf

Top
Diversity and Inclusion